Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği / Carton Board Packaging Manufacturers Association

MÜ Matbaa Eğitimcilerin Pilav Günü | 01/07/2011

Marmara Üniversitesi'nde 1976 yılında açılan Teknik Eğitim Fakültesi'nde çalışmalarına başlayarak, 31 yıl içerisinde sektörümüze önemli ölçüde eğitimli insan kaynağı sağlayan, Matbaa Eğitimi Bölümü bu yıl 31. dönem mezunlarını verdi. Aynı zamanda geleneksel "Pilav Günü" olarak kutlanılan bu etkinlikte yer alan Huber Türkiye'nin basın bültenini özgün olarak size iletiyoruz.

Bilindiği gibi, üniversiteler bünyesinde açılan Teknoloji Fakülteleri bünyesinde maalesef yer alamayan bu değerli öğrenim kanalı yeni öğrenci akydını 2 yıldır durdurmuş olup, yeni oluşum içerisinde "Matbaa Mühendisliği" bölümü oluşturulabilmesi için her kademedeki girişimler sürdürülmektedir. Bu konu ilgili forumumuzda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.


Basın Bülteni

Bu Yıl 31.dönem mezunlarını veren Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölümü her yıl olduğu gibi Haziran ayının son Pazar gününe denk gelen 26.Haziran.2011’de Geleneksel Mezunlar Buluşması’nı Marmara Üniversitesi Bahçesi 125. Yıl Anfi Tiyatrosu, Göztepe Kampüsü’nde geçmiş ve yeni dönem mezunları ile birlikte gerçekleştirdi.

Toplantının amacı; Matbaacılık sektörü ve Eğitimine öncülük eden bölümün, tüm mezunlarını bir araya getirerek yeni mezunları ile eski mezunlarının tanışmalarını sağlarken, sektör çalışanları ve temsilcileri ile dayanışma içinde olmalarına fırsat vermektir.

Michael Huber Türkiye’nin daha önceki senelerde olduğu gibi ikinci öğretim ve örgün eğitim bölüm birincileri Merve Erdoğ ve Eren Ölmezses’e armağan ettiği laptoplarla Matbaacılık Sektörüne adım attıkları bu günde de desteğini esirgemediğini gösterdi.

Michael Huber Türkiye’den Fatma Apaydın, daha önce olduğu gibi bu sene de Marmara Üniversitesi ile çok yakın işbirliği içersinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını, Ink Academy Türkiye eğitim programının üniversite ve sanayi arasındaki işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu kaydetti.

Teknik Eğitim Fakülte’lerinin kapatılması ile önümüzdeki yıl da öğrenci alamayacak olan Matbaa Eğitimi Bölümü’nün geleceği konusundaki belirsizlik hala sürmektedir. Marmara Üniversitesi’nde yeni kurulmuş olan Teknoloji Fakültesi’nde Matbaa Mühendisliği Bölümü’nün açılması ile ilgili bir gelişmenin henüz kaydedilememiş olması geleceğe puslu bir gözlük arkasından bakılmasına sebep olmaktadır. Sektör sivil toplum kuruluşları olarak Teknoloji Fakültesi Dekanı sayın Prof.Dr. Korhan Binark ile yapılan görüşmede,  Dekanımız Matbaa Mühendisliği Bölümü’nün açılmasına sıcak baktıklarını ve YÖK’e bölümün açılması için teklifte bulunacaklarını söylemişlerdir.

Sektörümüze önemli bir insan kaynağı sağlayan Matbaa Eğitimi Bölümü’nün daha fazla gecikmeden eğitim öğretime bir an önce tekrar başlamasını diliyoruz.


Yukarı