Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği / Carton Board Packaging Manufacturers Association

KASAD Tanıtım Toplantılarının Konuğu bu kez Muratlı Karton oldu | 17/12/2014

Türkiye’nin iki karton üretim tesisinden biri olan Muratlı Karton, 17 Aralık Çarşamba günü KASAD Genel Kurul Toplantısı’nın sponsoru olarak tüm KASAD üyeleri ile The Bosphorus Swissotel’deki yemekli toplantı ve sunumlarla bir araya geldi.

Sıcak bir ortamda geçen toplantıda KASAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Muratlı Karton ailesi ile bir araya geldi. Toplantıda sektörün sorunlarını ve geleceğini, Muratlı Karton ürünlerini ve Muratlı Karton’un gelecek ile ilgili planlarını yeni yapacağı yatırımları konuşuldu.

Kapasite ve ürün kalitesini artırıyorlar

KASAD Genel Kurul Toplantısının ardından ülkemizin kağıt karton alanlarındaki yatırımlarında önemli bir yere sahip olan Muratlı Karton Kağıt San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Necati Akyıldız, açılış konuşmasını yaptı. Muratlı Karton’un üretim kapasitesini artırdığını ürün kalitelerini de piyasanın ve müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre yeni teknolojiyi üretime katarak artırdıklarını söyleyen Akyıldız, Yakaladıkları ürün kalitesinin müşterileri ve sektör tarafından beğenildiğini bununda kendilerini mutlu ettiğini, uluslar arası pazarlarda da kalitelerinin beğenildiğini böylece dünya standartlarındaki kaliteleri ile daha geniş pazarlara ulaşabileceklerini ifade etti:

“Muratlı Karton gelecek yıllarda bu alana yeni yatırımlar yapmayı planlıyor. Bu konuyla ile ilgili çalışmalarımız olduğunu tüm KASAD üyelerine müjdeleriz. Muratlı Karton uzun dönemli stratejileri ve efektif yatırımları sayesinde ikinci 500 sanayi kuruluşları arasına girmeyi başardı. Şimdi hedefimiz daha yukarıya tırmanmak''

Muratlı Karton hakkında bazı bilgiler

Muratlı Karton Genel Müdür Yardımcısı Sayın Adnan Şen ise sunumunda kısaca üretim kapasiteleri ve ürün çeşitleri hakkında bilgiler verdi. 2009 yılından bu yana üretim kapasitelerinin 90 bin ton/yıl olduğunu anlatan Şen, yurt içi ve yurt dışı talepleri karşılamak için sürekli 24 saat üretim yaptıklarını, söyledi. Şen’in verdiği bilgiler ışığında Muratlı Karton’un ürün ve üretimine ilişkin bazı bilgiler şöyle:

Muratlı Karton ürün çeşitleri

Alfaprint™: Yüksek basılabilirlik özelliği istenen ambalaj ve grafik baskıi şlerinde kullanılmak üzere üretilmektedir. Önyüz beyaz, arkayüzgridir. Önyüze2katkuşe, arkayüze pigmentasyon uygulaması yapılmaktadır.

Alfatriplex™:Yüksekbasılabilirlik özelliği istenen ambalaj ve grafik baskı işlerinde kullanılmak üzere üretilmektedir. Ön ve arka yüz beyazdır. Önyüze 2 kat, arka yüze tek kat kuşe uygulaması yapılmaktadır.

Üretim tesisi

Üretim tesisleri rakamsal olarak Maksimum makine çalışma hızı 300 m/dk, Net üretim genişliği 2600 mm, Gramaj aralıkları 210 –450 gr/m2 ve üretim miktarı ortalama 11 ton/saat olarak ifade edildi.

Konverting ve ambalajlama üniteleri ise; 2600 mm üretilen tamponun, istenilen ölçülerde dilimlenmesini sağlayan 650m/dkhıza sahip bobin kesme istasyonu, müşteri siparişlerine göre bobinleri, maksimum 1400mm x 1500mm olarak kesebilen Apollo marka ebat makası, ebatların, dış etkenlere karşı korunması için PE kaplanması gerçekleştiren shrink istasyonu.

Sertifikalar

Muratlı Karton’un ISO 9001 Kalite Güvence Standartlarına uyum belgesi, OHSAS 18001:2007 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikası, ISO 14001-2005 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası bulunuyor.

Atık Yönetmeliğini ilişkin bilgiler

Toplantının son bölümünde Muratlı Karton Atık Kâğıt Birim Yöneticisi Yasin Altıntaş, Atık Kağıt Yönetmeliği ile ilgili bir sunum yaptı. Sunum toplantının can alıcı noktasıydı. Tüm KASAD üyelerinin  bu sunuma gösterdiği ilgi soru cevap kısmında belli oldu. Çok önemli detaylar içeren bu sunum Muratlı Karton tarafından dileyen KASAD üyelerine ayrıca ulaştırılabilecek.

Muratlı Karton KASAD toplantısına üst düzeyde katılım gösterdi. Sunum yapan fabrika yöneticilerinin yanı sıra Fabrika Müdürü Özgür Yıldız, Satış Müdürü Ogün Durgut, İhracat ve iç pazardan sorumlu tüm satış ekibinin de hazır bulunduğu toplantı soru cevap ve sohbetin ardından akşam yemeği ile sona erdi.

 

 

 

 

 

Yukarı