Ambalaj sektöründe kullanılan karton çeşitleri (ProCarton, CEPI)

Ambalaj sektöründe kullanılan karton çeşitleri (ProCarton, CEPI)

(Kaynak: PROCARTON European Association of Carton and Cartonboard manufacturers (Avrupa Karton Üreticileri Birliği, CEPI European Association of Cartonboard Manufacturers (Avrupa Karton Üreticileri Birliği,


AĞARTILMIŞ KARTON (AMERİKAN BRİSTOL KARTON)

(SOLID BLEACHED BOARD – SBB / SBS / GZ)

Bu tür tipik olarak, üst yüzü 2 veya 3 kat, alt yüzü de tek kat, saf ağartılmış kimyasal selüloz ile üretilmiştir. Kozmetik, grafik, ilaç, sigara ve benzeri lüks ambalaj sektörlerinde kullanılır. Sıvı ambalajlamasında da kullanılabilmesi için diğer malzemelerle de kompozit halde kullanılabilir.


AĞARTILMAMIŞ KARTON

(SOLID UNBLEACHED BOARD – SUB / SUS)

Bu tür tipik olarak, üst yüzü 2 veya 3 kat saf ağartılmamış kimyasal selüloz ile üretilmiştir. Bazı durumlarda alt yüze de beyaz yüzey uygulanabilir. Suya dayanıklı olmasının dolum işlemi sırasında çok önemli olması nedeniyle, içecek sektöründe kutu ve şişe biçimlerinde öncelikle tercih edilir. Genel ambalaj uygulamalarında ise direncin önemli olduğu çeşitli sektörlerde de kullanılır.


BRİSTOL KARTON

(FOLDING BOXBOARD – FBB / GC / UC)

Bu tür tipik olarak, üst yüzü 2 veya 3 kat, alt yüzü de tek kat, saf ağartılmış kimyasal selüloz ve dolgu katmanları sandviç (alttan ve üstten) biçiminde 1’er kat ağartılmış kimyasal selüloz katmanı ile kaplanmış, mekanik odun hamuru katmanları ile oluşturulmuştur. İlaç, donmuş, soğutulmuş ve diğer gıda maddeleri, çikolata ve şekerleme ve başka pazarlarda, geniş bir alanda ambalaj ham maddesi olarak kullanılır.


KUŞE KARTON

(WHITE LINED CHIPBOARD – WLC / GD / GT / UD)

Bu tür tipik olarak, geri kazanılmış kağıt ve kağıt ürünleri odun elyaflarından üretilir. Ham maddelerine göre, çok sayıda katmanlar halinde üretilir. Tipik olarak üst (baskı) yüzünde 3 kat kuşe katmanı, alt yüzünde ise tek kat kuşe katmanı vardır (gri arka yüzlüler hariç). Soğutulmuş gıdalar, kahvaltı gevrekleri, tekstil ve ev kullanım malzemeleri, oyuncak ve diğer sektörlerde, çok geniş alanlarda ambalajlamada kullanılır.

Kasad - 2018